آخرین اخبار

اخبار

اخبار ایران و جهان

جدیدترین خبرها

■ آخرین اخبار
■ چهره های ایرانی
■ چهره های خارجی
■ حوادث
■ سبک زندگی
■ سلامت
■ علم و فناوری
■ فرهنگ و هنر
■ ورزشی
■ اخبار تصویری
■ اخبار ویدیویی


    سبد خرید      0
امروز : جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶

آخرین اخبار ایران و جهان

چهره های ایرانی
چهره های خارجی
اخبار سیاسی
سبک زندگی
سلامت
علم و فناوری
فرهنگ و هنر
ورزشی

تاریخ انتشار : ۹ شهریور ۱۳۹۶معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت:‌ آسیب رسانی و تخریب آثار تاریخی و میراثی در ۳ سال گذشته در کشور کاهش یافته است. محمدحسن طالبیان چهارشنبه‌ شب در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در آمل افزود: در گذشته شاهد آسیب رساندن و تخریب بناهای تاریخی زیادی هنگام اجرای طرح های مختلف عمرانی…


مجله اینترنتی می نت :

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت:‌ آسیب رسانی و تخریب آثار تاریخی و میراثی در ۳ سال گذشته در کشور کاهش یافته است.

محمدحسن طالبیان چهارشنبه‌ شب در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در آمل افزود: در گذشته شاهد آسیب رساندن و تخریب بناهای تاریخی زیادی هنگام اجرای طرح های مختلف عمرانی و شهری ازسوی شهرداری ها و بعضی از دستگاههای اجرایی و خدماتی بودیم.
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد:‌ اما در دولت یازدهم با ایجاد همگرایی خوبی که در بخش حفاظت از بناهای تاریخی کشور به وجود آمده، این تخریب ها به حداقل ممکن رسیده است.


طالبیان گفت: اکنون دیگر حراست و حفاظت آثار تاریخی به عنوان بخشی از هویت کشور تبدیل به مطالبه مردمی شده که بسیار مفید است.
وی همچنین با بیان اینکه امسال یکهزار میلیارد ریال اعتبار برای مرمت، بهسازی و نگهداری بناهای تاریخی کشور اختصاص یافته است اظهارداشت: ۹۰۰ بنای تاریخی درسال جاری با مشارکت مردم و همچنین حدود ۹۰ پایگاه و سایت میراثی و دهها مسجد و مکان های تاریخی و مذهبی مرمت و بهسازی می شود.

طالبیان گفت: خوشبختانه در سال های اخیر مردم هم برای حفاظت و حراست از بناهای باارزش تاریخی همت زیادی داشتند و در کنار بودجه دولتی ، خودشان هم اعتباراتی را برای مرمت این بناها اختصاص دادند.
معاون سازمان میراث فرهنگی با بیان اینکه در حال حاضر مردم با نگاه توسعه ای حتی گاهی بیشتر از میراث فرهنگی نسبت به حفظ آثار تاریخی در شهرهای محل سکونتشان دغدغه به خرج می دهند ، افزود : تنها در چند ماه گذشته مردم تهران و یزد بیش از ۱۰۰ بنای تاریخی را برای ثبت ملی به میراث فرهنگی پیشنهاد کردند که این رویه کاملا مثبت و امیدآفرین است.
طالبیان گفت : این که در گذشته سازمان میراث فرهنگی از صاحبان بناهای باارزش و میراثی درخواست می کرد تا آنها را ثبت کنند ولی امروز مردم خودشان پیشگام شده اند ، باعث افتخار و خرسندی است .
معاون سازمان میراث فرهنگی کشور برای شرکت در نشست کارگروه ثبت جنگل های هیرکانی در فهرست آثار طبیعی یونسکو به آمل سفر کرد.
سومین نشست این کارگروه روزهای سه شنبه و چهارشنبه این هفته با حضور معاون سازمان میراث فرهنگی کشور ، ارزیاب اتحادیه جهانی حفاظت از آثار طبیعی از کشور آلمان ، نمایندگانی از سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری ، حفاظت محیط زیست و چند تن از استادان و صاحب نظران دانشگاهی برگزار شد.
پرونده ثبت جنگل های هیرکانی شمال کشور به عنوان سومین اثر میراث طبیعی ایران به جریان افتاده است و قرار است پس از فراهم سازی مدارک مورد نیاز یونسکو تا اوایل سال ۲۰۱۸ به صورت جدی در دستور کار این سازمان فرهنگی بین المللی قرار گیرد.
بر اساس برآورد معاون سازمان میراث فرهنگی کشور ، در صورت تکمیل شدن پرونده این پروژه فرهنگی در موعد مقرر ، جنگل های هیرکانی شمال کشور تا سال ۲۰۱۹ در فهرست یونسکو ثبت می شود .
جنگل های هیرکانی با ۱٫۹ میلیون هکتار وسعت از آستارا در شمال استان گیلان تا گُلیداغ در شرق استان گلستان امتداد دارد.
خبرنگار : مهدی غلامی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
  جدیدترین مطالب :