آخرین اخبار

اخبار

اخبار ایران و جهان

جدیدترین خبرها

■ آخرین اخبار
■ چهره های ایرانی
■ چهره های خارجی
■ حوادث
■ سبک زندگی
■ سلامت
■ علم و فناوری
■ فرهنگ و هنر
■ ورزشی
■ اخبار تصویری
■ اخبار ویدیویی


    سبد خرید      0
امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶

آخرین اخبار ایران و جهان
آرشیو یک آرشیو دو

چهره های ایرانی
چهره های خارجی
اخبار سیاسی
سبک زندگی
سلامت
علم و فناوری
فرهنگ و هنر
ورزشی

تاریخ انتشار : ۲۷ آذر ۱۳۹۶

موضوع : سلامت


پیش از هر چیزی باید بدانید که مقابله با مشکل جوش‌های سرسیاه (که در هر قسمت از بدن ممکن است…


مجله اینترنتی می نت :

پیش از هر چیزی باید بدانید که مقابله با مشکل جوش‌های سرسیاه (که در هر قسمت از بدن ممکن است ظاهر شود) هرگز امکان‌پذیر نمی‌شود، مگر این‌که ابتدا علت بوجود آمدن این نوع جوش ها را شناسایی کنید.

بنابراین، برای انجام دادن چنین کاری باید به چند اصل مهم و اولیه توجه داشته باشید. جوش‌های سرسیاه چرا شکل می‌گیرند؟ پوست همه ما انسان‌ها دارای منافذ است و زمانی که این منافذ با ذرات مختلف، چربی یا سلول‌های پوستی مرده مسدود می‌شوند، جوش‌های سرسیاه به‌وجود می‌آیند. سیاه به نظر رسیدن این جوش‌ها نیز به این دلیل است که همه چربی‌های درون این منافذ مسدودشده اکسید می‌شوند. درواقع، ذرات آلودگی نیستند که سیاه شده‌اند، بلکه چربی اکسیدشده است که چنین حالتی پیدا می‌کند. جوش‌های سرسیاه چه تفاوتی با جوش‌های سرسفید دارند؟ وقتی که جوش‌های سرسیاه شکل می‌گیرند، منافذ پوستی هنوز به‌صورت کامل مسدود نشده‌اند، اما وقتی که جوش‌های سرسفید ایجاد می‌شوند،‌ منافذ پوستی دیگر به‌صورت کامل مسدود و بسته شده‌اند. استفاده از لایه‌بردار مکانیکی اولین گام برای مقابله با جوش‌های سرسیاه، ساده‌ترین راه است:

استفاده از لایه‌بردار مکانیکی.

ّمتخصصان می‌گویند که لایه‌برداری، لایه فوقانی سلول‌های پوستی مرده را جدا می‌کند. بنابراین، شما به کمک لایه‌برداری به‌طور موثر و مثبتی از رخنه کردن عناصر مختلف مانند سلول‌های پوستی قدیمی، گردوغبار و ترکیبات آرایشی در منافذ پوستی جلوگیری می‌کنید. برای لایه‌برداری هم به‌طور کلی ۲ راه اصلی وجود دارد: لایه‌برداری مکانیکی و لایه‌برداری شیمیایی. در لایه‌برداری مکانیکی عمدتا از وسایل برقی مخصوص این کار استفاده می‌شود، اما براش‌های پاک‌کننده صورت هم می‌توانند لایه‌بردارهای مکانیکی مناسبی باشند. البته باید توجه داشته باشید که لایه‌برداری نادرست و بیش از حد دارای اثرات مخربی مانند التهاب عمیق‌تر و تشدید لکه‌های پوستی است. همچنین شانس خشکی و تحریک‌پذیری پوست هم به این واسطه بیشتر می‌شود. بنابراین، لایه‌برداری را بیشتر از یک بار در هفته انجام ندهید.

استفاده از لایه‌بردار شیمیایی

شما می‌توانید از لایه‌بردار شیمیایی برای پاک‌سازی سلول‌های پوستی مرده در لایه فوقانی پوست استفاده کنید. بنابراین، عناصری مانند اسید گلیکولیک و اسید سالیسیلیک می‌توانند در این زمینه موثر باشند. متخصصان می‌گویند که آلفا هیدروکسی اسیدها (AHAs) نیز گزینه خوبی برای درمان جوش‌های سرسیاه محسوب می‌شوند و باید استفاده از آن‌ها را به‌عنوان پایه ترکیب لایه‌برداری شیمیایی در نظر داشت. بتا هیدروکسی اسیدها (BHAs) نیز به‌خوبی لایه فوقانی پوست را پاک‌سازی می‌کنند و حتی منافذ مسدودشده پوستی را باز می‌کنند. استفاده از ماسک خاک رُس اگر به آکنه مبتلا هستید یا پوست‌تان مستعد ابتلا به لکه‌های مختلف است،

استفاده از ماسک خاک رُس

به اندازه یک بار در هفته می‌تواند فواید زیادی برای شما داشته باشد. محققان می‌گویند که ماسک خاک رُس دارای اثربخشی فوق‌العاده‌ای است، چون بسیاری از ناخالصی‌ها را از پوست بیرون می‌کشد و میزان تولید چربی در پوست را نیز کاهش می‌دهد. البته قبل از استفاده از ماسک خاک رُس باید لایه‌برداری را انجام بدهید، چون این کار باعث می‌شود که ماسک خاک رُس به لایه‌های عمیق‌تری از پوست نفوذ کند.

/ بهداشت نیوز
  جدیدترین مطالب :