به گزارش افکارنیوز،  انتشار خبر ساخت یک بمب هیدروژنیقدرتمند در کره شمالی، نگرانی جدیدی در میان سران سیاسی جهان بوجود آورده است؛ بطوریکه «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا و «شینزو آبه»، نخست وزیر ژاپن، ساعاتی پیش در تماسی تلفنی درباره بحران هسته‌ای رو به افزایش در شبه جزیره کرهگفتگو و همچنین درباره اعمال فشار بیشتر بر پیونگ‌یانگ توافق کردند.

خبرگزاری رسمی کره شمالی بامداد امروز (یکشنبه) اعلام کرد «کیم جونگ اون»، رهبر جوان این کشور، در جریان بازدید از «موسسه بمب هسته‌ای»، از بمب هیدروژنی بسیار پیشرفته کره شمالی که قابلیت نصب بر روی موشک‌های بالستیک قاره‌پیما را دارد، رونمایی کرده است.

 

کره شمالی در ماه ژوئیه دو موشک بالستیک قاره پیما را مورد آزمایش قرار داد که دارای برد تقریبی ۱۰ هزار کیلومتر بودند. این موشک‌ها قادر هستند اهدافی در خاک آمریکا را نشانه بروند. کره شمالی در دوران رهبری کیم جونگ اون موفق به ساخت کلاهکی شده است که به اندازه کافی کوچک و سبک است که پس از قرار گرفتن برروی موشک‌های قاره پیما، هیچ اختلالی در برد آنها بوجود نیاورده و برای بازگشت موشک به اتمسفر زمین نیز مشکلی ایجاد نمی‌کند.

خبرگزاری کره شمالی اعلام کرد: بمب هیدروژنی ساخته شده نیز از همین قابلیت برخوردار است و می‌توان آن را بر روی هر کدام از موشک‌های بالستیک قاره پیمای این کشور نصب کرد.

 

طبق گزارش‌ها، قدرت انفجار بمب هیدروژنی جدید کره شمالی از ده‌ها کیلو تُن تا صدها کیلو تُن قابل تنظیم است. این بمب چند منظوره بوده و قدرت تخریبی بسیار بیشتر از دیگر انواع بمب‌ها دارد. همچنین، این بمب هیدروژنی از قابلیت انفجار در ارتفاع بالا با خاصیت ایجاد پالس‌های الکترومغناطیسی برخوردار بوده و بسته به نوع هدف، قدرت تخریب آن را می‌توان تغییر داد.

خبرگزاری کره شمالی اعلام کرد تمام قطعات این بمب ساخت داخل بوده و این کشور از این پس قادر است هر تعداد بمب قدرتمند هسته‌ای که مورد نیاز باشد، تولید کند.

تصاویری که از بازدید «کیم جونگ‌اون» رهبر کره شمالی از این بمب در رسانه‌های کره شمالی منتشر شده حاکی از شکل متفاوت بمب هیدروژنی جدید این کشور با بمب قبلی است. بمب هیدروژنی قبلی کره شمالی که در ماه مارس سال گذشته (۲۰۱۶) رونمایی شد به شکل یک توپ بزرگ بود.

 

تولید بمب هیدروژنی در کره شمالی، یکی از اهداف سیاست خودکفایی این کشور است. طبق این سیاست که «کیم ایل سونگ»، بنیانگذار کره شمالی، آن را ارائه داد، پیونگ‌یانگ باید برنامه تسلیحاتی خود را برای مقابله با تهدیدات آمریکا، تقویت و گسترده کند.

خبرگزاری رسمی کره شمالی گزارش داد پیشرفت‌های فنی اخیر در عملکرد بمب هیدروژنی، بر پایه آزمایش‌های موفقیت‌آمیز نخستین بمب صورت گرفته ‌است.

منظور از نخستین بمب، زمین‌لرزه‌ای است که زمستان سال گذشته در نزدیکی یک تاسیسات هسته‌ای کره شمالی رخ داد و ساعتی بعد پیونگ‌یانگ اعلام کرد یک بمب هیدروژنی را با موفقیت آزمایش کرده است.